Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


ARASHI ROMANIA
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» Gramatica
Ramen, Specialitate Japoneza EmptyTue Dec 23, 2014 4:05 am by Yumi

» Shounen Club Premium [2009.03.29]
Ramen, Specialitate Japoneza EmptyThu Mar 06, 2014 4:00 am by lilichan

» Arashic Forum
Ramen, Specialitate Japoneza EmptyMon Feb 25, 2013 6:15 am by hika86

» Nelămuriri
Ramen, Specialitate Japoneza EmptyTue Sep 11, 2012 4:52 am by Yumi

» Aniversarea forumului
Ramen, Specialitate Japoneza EmptySun Aug 19, 2012 3:34 am by matsumoto

» Cereri de afiliere
Ramen, Specialitate Japoneza EmptySun Aug 19, 2012 3:14 am by matsumoto

» Cereri forumuri
Ramen, Specialitate Japoneza EmptySun Aug 19, 2012 3:12 am by matsumoto

» Schimbari de nick
Ramen, Specialitate Japoneza EmptySun Aug 19, 2012 3:10 am by matsumoto

» Sugestii
Ramen, Specialitate Japoneza EmptySun Aug 19, 2012 3:09 am by matsumoto

Top posters
matsumoto
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
Ohmiya SK
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
Mao Inoue
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
KeykoYume
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
Olimp_Tenshi
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
Moony
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
Saito Ryu
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
TeeChan
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
AbbeyXS
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 
Stormy_Yume
Ramen, Specialitate Japoneza Vote_lcapRamen, Specialitate Japoneza Voting_barRamen, Specialitate Japoneza Vote_rcap 

 

 Ramen, Specialitate Japoneza

Go down 
2 posters
AuthorMessage
matsumoto
Admin
matsumoto


Posts : 2341
Join date : 2010-04-08
Age : 29

Ramen, Specialitate Japoneza Empty
PostSubject: Ramen, Specialitate Japoneza   Ramen, Specialitate Japoneza EmptyTue Sep 07, 2010 8:46 pm

Japonezii indragesc pastele fainoase, in special udon si soba (paste din grau negru, sarazin). Ramen (paste fainoase chinezesti) este indragit mai ales de tineri si este pe cale sa ajunga o mancare traditionala.
Ramen provine din China si era initial cunoscut sub numele de chuka-soba (paste chinezesti). Acest tip de mancare a inceput sa intre in Japonia de la inceputil anilor 1910, cand mancarea chinezeasca a inceput sa fie apreciata la nivel global. In prezent, ramen denumeste un fel de mancare, relativ simpla, ce consta in paste chinezesti in supa condimentata cu sos de soya, iar pe deasupra se pun bucati de carne de porc sau peste si legume.
Pastele chinezesti sunt facute din faina si apa, iar coca obtinuta este framantata foarte bine. Nimic neobisniut pana aici, insa forma de taitei nu este data prin trecerea prin sita, ci coca este intinsa in fasii. Cand fasiile devin prea lungi sunt pliate in 2 si iar intanse, operatiunea repetandu-se pana cand se ajunge la grosimea dorita. Acest mod de preparare a fost adoptat de japonezi si este cat se poate de spectaculos.
Nu este cunoscuta originea cuvantului “ramen” dar exista cateva teorii. Cea mai plauzibila este bazata pe felul in care sunt facute pastele, anume 2 kanji din Chineza care se citesc “ra” si “men” cu sensul de “intins” si respectiv “paste”.
Dupa anii ‘50 incepe sa se faca si “Sapporo Ramen”, astfel cuvantul Ramen devine din ce in ce mai cunoscut. Este din ce in ce mai apreciat, mai ales datorita faptului ca Ramen poate sa concureze foarte bine cu orice FastFood, japonezi indragindu-l chiar mai mult.


Modul de preparare

1. Se fierbe apa intr-o cratita mare in care se pun: oase de pui, usturoi, ghimbir, ceapa verde, morcovi, alge kombu si alte ingrediente in functie de gustul pe care vreti sa il obtineti. Clocotiti totul timp de 4 ore la foc mic si veti obtine baza.
2. Fierbeti o bucata de carne de porc in sos de soya, sake si glutamat de sodiu. In sosul rezultat se pune ceapa verde tocata marunt. Se pune in bolul in care se va servi ramen si se completeaza cu baza pentru a se obtine supa.
3. Intr-o alta cratita se fierb pastele timp de 1 minut dupa care se scot, se scutura bine de apa si se pun in bolul cu supa.
4. Garnisiti cu bucata de carne de porc pe care ati fiert-o cu cosul de soya si sake si cu orice legume fierte doriti. Se poate adauga si ou fiert taiat pe jumatate sau feli.
Acum ramen-ul este gata. Aici am prezentat o metoda de preparare din regiunea Kanto (Tokyo). Ca specialitate a acestei zone sunt pastele care sunt mai subtiri si baza (supa) clara care nu este grasa.
Va uram pofta buna!

Ramen, Specialitate Japoneza 01_ram10Ramen, Specialitate Japoneza 01_ram11
Ramen, Specialitate Japoneza 01_ram12Ramen, Specialitate Japoneza 01_ram13
Ramen, Specialitate Japoneza 10rame10Ramen, Specialitate Japoneza Untitl11
Back to top Go down
http://arashi-romania.weebly.com/
Ohmiya SK
Admin
Ohmiya SK


Posts : 1486
Join date : 2010-08-11
Age : 28
Location : Baia Mare

Ramen, Specialitate Japoneza Empty
PostSubject: Re: Ramen, Specialitate Japoneza   Ramen, Specialitate Japoneza EmptyWed Sep 08, 2010 8:12 pm

sincer nu imi pot imagina ce gust are =]] adica nu pot sa zic daca ar fi bun sau nu dar stiu ca Oh chan il adora asa ca =]] probabil voi invatza cand voi avea din ce sa il fac dar merci oricum de reteta^^
Back to top Go down
 
Ramen, Specialitate Japoneza
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ramen si Dorayaki(clatite japoneze)
» Arhitectura japoneza
» Numele tau in japoneza
» . Omletă Japoneză .
» caligrafia japoneza

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Don't stop :: Japan :: Japanese food-
Jump to: